Colostrum – to nazwa łacińska, którą rozumie cały świat. Po polsku mówi się często po prostu siara. Jest jednak jeszcze jedno piękne, staropolskie określenie na mleko pierwszej laktacji. Chcielibyśmy to słowo przywrócić, z Waszą pomocą, polszczyźnie, gdyż prawie zostało zapomniane, a znakomicie oddaje istotę i rolę colostrum. Brzmi ono: młodziwo. Colostrum (siara, młodziwo) jest pierwszym pokarmem dla wszystkich ssaków, w tym ludzi. Zapewnia pasywną ochronę dla noworodka przeciwko patogenom jelitowym, głównie poprzez przenoszenie przeciwciał (przeciwko bakteriom i wirusom) oraz czynników wzrostu dla optymalnego wzrostu i rozwoju. Korzystne składniki w colostrum bovinum są biologicznie niemal identyczne z siarą ludzką, tak że jest to naturalnym sposobem na zastąpienie spadających poziomów w każdym wieku. Chociaż w niektórych kulturach colostrum bovinum od wieków jest spożywane w jej naturalnej formie, to od niedawna można ją spotkać w wersji sproszkowanej, przygotowywanej zgodnie z zasadami bezpieczeństwa żywności i higieny.

Żyjemy w społeczeństwie, które kultywuje ideę nieskazitelnego, młodego piękna, a wszelkie symptomy starzenia się, np. w postaci zmarszczek, są wyjątkowo niepożądane i wymagają natychmiastowej interwencji. Producenci kosmetyków czerpią z naszej zbiorowej fascynacji młodością, czego dowodem są niekończące się produkty do wyboru przeciw starzeniu się. Obecne procedury kosmetyczne i terapia antystarzeniowa skupiają się na „zewnętrznej stronie”, czyli skórze. Nie ma wątpliwości, że to podejście osiąga pewien sukces, zabiegi kosmetyczne czy botoks wygładzają skórę, makijaż zakrywa niedoskonałości. Jednak podejście od „wewnętrznej strony” może być bardziej skuteczne dla naturalnego procesu starzenia. Naprawa „wewnętrznej strony” może mieć efekt uboczny w postaci poprawy wyglądu skóry. Spotykamy ludzi, którzy wyglądają młodo jak na swój wiek, pomimo, że nigdy nie doświadczyli operacji plastycznych. Ich skóra jest pozbawiona trądziku, zmarszczki czy plamy starcze są mniej widoczne. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że starzenie się to złożony proces i nie wiąże się wyłącznie z kosmetyczną poprawą zewnętrznego wyglądu. W rzeczywistości musimy odnieść się do… przewodu pokarmowego. Stany skóry, takie jak wypryski, łuszczyca, trądzik czy plamy są reprezentatywne dla naszych wewnętrznych problemów zdrowotnych.

Zmniejszona elastyczność skóry (osłabienie i zmarszczki) jest znakiem rozpoznawczym jej starzenia. Skóra składa się głównie z dwóch białek – kolagenu i elastyny. Spiralny kształt kolagenu jest tym, co stanowi siłę, wytrzymałość i jędrność skóry.Elastyna, jak sama nazwa wskazuje, przyczynia się najbardziej do zachowania elastyczności skóry, pozwala jej szybko powrócić do normalnego stanu. Zdolność kolagenu i elastyny do właściwego funkcjonowania ulega zmniejszeniu wraz z wiekiem. Istnieją także pewne okoliczności przyspieszające utratę elastyczności i osłabienie skóry, które w konsekwencji prowadzą do powstania zmarszczek. Należą do nich: palenie, ekspozycja na promieniowanie UV, stres, niewystarczający sen i dieta bogata w cukier. Jednak nawet prowadząc zdrowy styl życia, organizm człowieka nie zawsze radzi sobie z zewnętrznymi czynnikami środowiskowymi, np. nasza wątroba, jako największy organ detoksykujący w organizmie, filtruje wszystkie „złe” rzeczy, które wchłania ciało – od alkoholu, przez substancje chemiczne, przetworzoną żywność, dym wtórny, aż po zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy. Wspomniane wcześniej wysypki, plamy, trądzik, wypryski, łuszczyca i inne dolegliwości skórne są często oznaką nieudanej detoksykacji zachodzącej w wątrobie i ogólnym wskaźnikiem obrazującym wewnętrzny stan zdrowia.

Po okresie dojrzewania, po dwudziestym roku życia, produkcja czynników wzrostu stale spada. Czynniki wzrostu są niezbędne do rozmnażania i pielęgnacji prawie wszystkich struktur komórek w całym ciele obejmujących mięśnie, kości, a także skórę. Ten stały spadek czynników wzrostu jest normalny i dotyczy każdego z nas. Średnio o 15% na dekadę zmniejsza się poziom czynników wzrostu w naszym organizmie. W wieku dojrzałym jest ich o 70% mniej niż u kobiet w wieku dojrzewania. Znaczne zmniejszenie czynników wzrostu przyspiesza proces starzenia się. Być może najbardziej skutecznym działaniem przeciwstarzeniowym byłby po prostu zapewnienie czynników wzrostu na odpowiednim poziomie.

Czynniki immunologiczne i wzrostowe w colostrum bovinum, insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1 i IGF-2) oraz transformującego czynnika wzrostu (TGF-alfa i TGF-beta) mają działanie regeneracyjne, które rozciąga się na prawie wszystkie komórki strukturalne organizmu. Colostrum bovinum promuje proces gojenia uszkodzonej skóry i wywołuje efekt przeciwstarzeniowy, zwiększając poziom IGF-1 do poziomu przed osiągnięciem dojrzałości organizmu. Dzięki temu dodatkowo wzrasta masa i siła mięśni. IGF-1 stymuluje również wzrost i naprawę DNA i RNA.

Inną ważną zaletą colostrum bovinum, w szczególności za sprawą obecnej w niej laktoferyny, jest to, że posiada działanie przeciwzapalne. Obecna teoria utrzymuje, że zapalenie, spowodowane przez nadaktywność systemu immunologicznego, ma podstawowy wpływ na starzenie się skóry, jak również jest początkiem wielu przewlekłych chorób autoimmunologicznych. Tak więc, aby mieć zdrową skórę, należy zapobiec zapaleniu. Laktoferyna inicjuje reakcję odpornościową (na zapalenie) w komórkach skóry.

Obecne w colostrum bovinum Epithelial Growth Factor (EGF) odwracają oznaki starzenia się skóry. EFG naprawia uszkodzenia skóry wynikające z jej naturalnego starzenia się, ale także uszkodzenia spowodowane przez słońce, oparzenia chemiczne lub rany cięte. Czynniki wzrostu, jak sama nazwa wskazuje, zachęcają komórki do przyspieszenia ich zdolności do naprawy i replikacji, a tym samym szybsze zastąpienie starych warstw skóry nowymi.

Colostrum bovinum jest wyjątkowa w tym, że może być podawana zarówno doustnie , jak i miejscowo na skórę jako kosmetyk. Jej czynniki wzrostu są naturalne, nie syntetyzowane i leczą skórę poprzez stymulację naprawy i ponownego wzrostu komórek. Ponadto, laktoferyna zawarta w colostrum, jest w stanie wywołać działanie przeciwzapalne, po nałożeniu na powierzchnię skóry.

Młodziwo docenione zostało już wiele lat temu w dermokosmetologii i medycynie zajmującej się skórą zmienioną chorobowo. Dowiedziono, że Colostrum działa następująco: regeneruje skórę po oparzeniach słonecznych lub po solarium, regeneruje skórę po odmrożeniach, wspomaga leczenie objawów skórnych wywołanych gronkowcem, wspomaga leczenie skóry z trądzikiem młodzieńczym, skupionym i różowatym, zmniejsza łojotok, zapobiega tworzeniu się zaskórników i zmniejsza stany zapalne, zwalcza egzemy, alergie, ma działanie blokujące alergiczne reakcje zapalne, działa antyseptycznie, antywirusowo i antybakteryjnie, wspomaga leczenie owrzodzeń, ropni, grzybic i odleżyn. Colostrum skutecznie zastępuje tradycyjne kremy na blizny, ponieważ wpływa na szybsze gojenie i regenerację komórkową skóry.